Datum zveřejnění: 22 června, 2020

Odložte činky: Na cestě ke krásné postavě vám pomohou tyto cviky

Jóga je oblíbeným cvičením mnoha celebrit, které na ni nedají dopustit. Zlepšuje flexibilitu, odstraňuje bolest zad a pomůže vám vypustit stres z hlavy. Co je vlastně jóga, který typ jógy by ste si měli vybrat a jak vám toto cvičení pomůže získat hezčí bříško a stehna do plavek?

Zatím co mnohé trendy cvičení přicházejí a odcházejí, jóga je stálicí, kterou lidé praktikují již tisíce let. Nejstarší zmínky o józe se našly ve svatých indických spisech a datují se do doby více než 3500 let před Kristem. Už tehdy lidé znali blahodárné účinky praktikování jógy, kterou údajně vytvořili mudrci z meditace.

Jóga jako životní styl

Pro jogíny jóga nepředstavuje pouze fyzické cvičení, ale životní styl, díky němuž člověk dosáhne harmonii, duchovní zážitek a transcedentální štěstí, tedy se jednotlivec mentálně propojí s okolím. Cílem jógy je dosažení čistého vědomí a osvobození se od hmotného světa.

Nikdo neví, kdo přesně jógu vytvořil, avšak v dějinách jógy se přece dostává do popředí jedno jméno. Mudrc Pataňdžali, který žil v 2. století před Kristem, položil základní poučky o józe ve spise Jógasutrách. Pataňdžaliho spisy se dnes považují za základní texty klasické jógové filozofie.

Moderní cvičení doma i ve fitku

Z Indie se jóga rozšířila do Evropy na přelomu 19. a 20. století. Zatímco pro Indy joga znamenala meditaci spojenou s duševním zážitkem, západ rozvinul jógu především jako fyzické cvičení, které pomůže odbourat stres, zpevní tělo a zlepší flexibilitu. Dnes je zcela běžné, že si uprostřed obýváku rozložíte cvičící podložku a zacvičíte si Pozdrav Slunce, známou sestavu tělesných pozic.

Při cvičení jógy se člověk soustředí na své dýchání a zajímá jógové pozice – tzv. ásany. Podle odlišných typů jógy se můžete zaměřit více na dýchání, meditaci nebo na zpevnění břicha, stehen nebo hýždí. Sami si můžete vybrat, která jóga vás nejvíce zajímá.

Který typ jógy byste si měli vybrat?

Existuje mnoho typů jógy. Mezi ty nejčastější, se kterými se můžete setkat, patří například Hathajóga. Hathajóga je obecná jóga, která se zaměřuje na zlepšení tělesného a mentálního zdraví. Spočívá z praktikování jógových pozic a vychází ze systému osmi stupňů, které popsal Pataňdžali ve svých spisech. Hathajóga se zvykne nazývat matkou jógy, jelikož z ní vzešly další typy jógy.

Yin jóga se zaměřuje na mentální zdraví. Pomalým dýcháním a delším spočinutí v jógových pozicích yin joga uklidní vaši mysl a pomůže vám uvědomit si přítomný okamžik. Yin jóga eliminuje stres, uvolňuje napětí a vytváří hlubokou relaxaci.

Opakem yin jógy je powerjóga. Powerjóga je dynamické cvičení, během kterého budete zajímat jógové pozice v rychlejším tempu. Powerjóga byla vyvinuta z klasické jógy a je oblíbená v mnoha moderních fitcentrech. Věnuje se primárně fyzickému aspektu jógy a pro začátečníky může být náročnější. Powerjóga vám pomůže spálit kalorie a zpevní vaše tělo.

Existují i další typy jógy, jako je například gravid jóga, tedy jóga pro těhotné, která posiluje páteř namáhanou těhotenstvím nebo tantra jóga, která posiluje svaly pánevního dna a dělohy.

https://www.relleciga.cz/doplnky/siva-matna-joga-podlozka-na-cvicenie-sports

Proč začít cvičit jógu?

Pokud přemýšlíte nad tím, že by ste začali praktikovat jógu, zde je několik důvodů, proč začít:

  • Jóga zlepší flexibilitu vašeho těla. Mnoho lidí začíná cvičit jógu kvůli flexibilitě. Cvičení jógy navrátí pružnost a ohebnost vašeho těla. Pokud si nedosáhnete na prsty na noze a chcete to změnit, začněte s jógou.
  • Výsledky uvidíte rychle. Pokud si pustíte video na youtube, kde jóga cvičitelka procvičuje jógu a zoufáte, že vy taková ohebná nikdy nebudete, jóga vás mile překvapí. Pravidelným cvičením jógy uvidíte výsledky poměrně rychle.
  • Jóga pomůže s bolestmi zad. Pokud denně sedíte za počítačem, jistě se to projeví na vaší páteři. Zpevněním středu těla posílíte celé držení těla a bolest zad odejde.
  • Můžete cvičit kdekoliv. Obrovskou výhodou jógy je to, že nemusíte chodit do posilovny. Na cvičení jógy potřebujete jen kvalitní cvičící podložku. Cvičit tak můžete přímo ve svém obýváku ráno před prací či večer před spaním. Pokud však upřednostníte cvičení ve skupině, sbalte si pohodlné jógové oblečení a cvičící podložku a seběhněte do fitnesscentra nebo jógového centra.

RELLECIGA vám nabízí profesionální podložku na cvičení Sports kterou si prostě zamilujete a bude vás provázet každým cvičením.

Jóga představuje kompletní cvičení, které pomůže lepšímu mentálnímu zdraví i fyzičce. Není náročná na vybavení a cvičit můžete kdekoliv a kdykoliv. Joga vám pomůže zbavit se stresu, zlepší vaši flexibilitu a také vypracuje vaše tělo do plavek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Relleciga - Všechna práva vyhrazena. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle