Datum zveřejnění: 8 června, 2020

Od dlouhých koupacích šatů až po sexy bikiny. Jak se měnily trendy plavek napříč historií?

Zatímco dnes si můžeme vybírat z pestrých bikin, tankin či monokin, v minulosti se ženy koupali v neforemných koupacích šatech, do kterých si všívali závaží. Jaká je historie plavek?

Koupání v dlouhých šatech s bombarďáky a závažím

Před 18. stoletím se lidé koupali tak, jak byli stvořeni – tedy celkem nazí. Během viktoriánského období vystřídaly císařovy nové šaty dlouhé koupací šaty, které měly zakrývat co nejvíce kůže. Trendem tohoto období byla světlá pokožka nedotčená sluncem, proto koupací šaty sahaly až pod kolena a měli dlouhé rukávy.

Ženy pod sukní nosili volné kalhoty, které nazýváme i bombarďáky. Aby se plavky nad vodou nevznášali, ženy si do lemů koupacích šatů všívali závaží. V tomto období plavky nesloužily jako módní kousek. Šaty se vyráběly z těžkých neforemných látek a měly jediný účel – zakrýt ženské tělo. To se však postupem času pomalu měnilo.

Ve druhé polovině 19. století se plavky dostávali stále více do popředí. Koupací šaty byly doplněny vysokými černými nadolínkami a koupacími botami. Boty chránili koupající se dámy před tím, aby si nezranili nohu na skle, mušli či ostrém kameni. Koupací boty mohly sahat po kotníky, nebo se šněrovaly až ke kolenům. Některé ženy si boty zdobily například ozdobnými šňůrkami.

Olympijské hry přinesly plavkovou revoluci

Na konci 19. století lidé oblibovali stále více trávit čas ve vodě a věnovali se plavání, surfu či potápění. Trend těžkých viktoriánských kostýmů ke koupání postupně upadal do pozadí a ženy se začaly koupat v jednodušších plavkách, které odhalovaly jejich nohy a ruce.

Obrovský průlom nastal na začátku 20. století. Díky Letním olympijským hrám v roce 1906 v Aténách se plavání a potápění uznalo jako sport, což pro plavky přineslo nový vítr. Sportovci cítili potřebu jednodušších plavek z lehkých textilií, a tak vznikly jednodílné plovací dresy. Plovací dresy měli často střih s krátkým rukávem a délku po střed stehen a dizejnéři volili jemnější látky.

Bernice Kopple, fotografie použita v magazínu ‘Bonny Scot Beach Girl’, Austrálie, 1950. Zdroj: Museums Victoria – Unsplash.com

Plavková policie a zrod prvních bikin

Kolem roku 1920 se střih plavek pořád zmenšoval, o co se přičinil i Hollywood a Vogue. V roce 1922 na pobřežích vládla takzvaná “plavková policie”, která s metrem měřila délku plavek. Módní magazíny popularizovaly myšlenku, že plavky by měly být sexy a zajímavé a ženy by v nich měly vyniknout a odezva dizejnérů na sebe nenechala dlouho čekat.

První dvoudílné plavky představil francouzský dizejnér Louis Réard v roce 1946. Pojmenoval je podle ostrova Bikini Atoll. Dizejn dvoudílných plavek byl natolik odvážný, že si ho na sebe ženy zpočátku odmítli vzít. Réard musel najmout modelku Micheline Bernardini, která model prvních bikin hrdě předvedla a zapsala se tak navždy do dějin.

Francouzská modelka Micheline Bernadini v prvních bikinách, 5. červenec 1946, Paríž.Zdroj: boweryboyshistory.com

Období Pobřežní hlídky a krásy ženského těla

Druhá polovina 20. století byla časem fyzické estetiky. Ženy nabraly odvahu ukázat své tělo v bikinách či vykrojených střizích jednodílných kousků. Mezi průkopnice bikin patřili například Marilyn Monroe a Brigitte Bardot. Plavky se začaly více vykrajovat, vrchní díl se zmenšoval a trojúhelníčky se od sebe stále více vzdalovaly. Přišel nový plavkový trend, který hlásal: čím méně, tím lépe.

Marilyn Monroe při jednom z prvních focení plavek. Zdroj:dailytelegraph.com

Opalování, které bylo za viktoriánské doby nemyslitelné, se dostalo do popředí a opálená pokožka byla in. V 90. letech 20. století se na televizní obrazovky dostala Pamela Anderson, která se díky svým jednodílným červeným plavkám v seriálu Pobřežní hlídka stala ikonou.

Trendy plavek roku 2020

Dnes si můžete vybrat ze stovek střihů plavek, které ukáží vaše přednosti a zakryjí vaše nedostatky. Mezi trendy plavek roku 2020 patří crop-topy, výrazné střihy a jednodílné plavky se šněrováním. V kolekci MONSTER najdete výrazné barvy s jemnými odlesky zlata, Korea si můžete obléknout v různých provedeních. Pokud máte rady spíše výrazné a netradiční střihy tak tu máme pro vás kolekci TRENDS a v neposlední řadě u nás nesmí chybět ani již zmíněné BAYWATCH monokiny nebo chcete monokiny ala “Pobřežní hlídka”.

U Relleciga si můžete vybrat bikiny nebo Moničin v krásných designech, které vytvarují postavu vašich snů. Střihy a barvy můžete libovolně kombinovat, díky čemuž u bazénu či na pláži vytvoříte originální outfit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Relleciga - Všechna práva vyhrazena. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle