Datum zveřejnění: 3 března, 2023

Surfing, kitesurfing nebo windsurfing – co si vybrat a kde začít?

SURFOVACÍ SEN!

Horký den, nádherná pláž, dokonalé vlny, prkno a my. Zní to jako kulisa z dovolenkového videoklipu, ve kterém by chtěla být většina z nás. Kdysi tak vzdálený sen se pro mnohé lidi pomalu stává životním stylem. Covidom dal příležitost opustit práci v kanceláři a dělat home office z domova. Nyní můžete cestovat a pracovat současně a splnit si tak například sen stát se surfařem kdekoli ve světě! Vodní sporty si v posledních letech získaly velkou oblibu, v Evropě a po celém světě najdeme stále více lokalit s dokonalými vlnami, krásným počasím a dokonalým větrem. Surfing, kitesurfing či windsurfing můžeme vyzkoušet také v Polsku! Poloostrov Hel má již několik let, téměř celý rok, ideální podmínky pro to, aby si začátečníci vyzkoušeli vodní hladinu. Otázka však zní – který z těchto sportů bude pro tebe nejlepší? Říká se, že lyžaři jsou výborní ve windsurfingu, snowboardisté jsou lepší v kitesurfingu a skateboardisté jsou výborní v surfování. Ale je to pravda? Je to komplexnější záležitost, všechny sporty mají své požadavky, náročnost a začátky mohou být často obtížné či frustrující.

Kde začít?

Doporučujeme začít s dobrým instruktorem! Již 4-5 lekcí může přinést obrovské výsledky, někdy i více než 20 hodin samotného plavání. Proč? Instruktor dokonale zná místa, vybavení a techniky, které jsou navrženy tak, abychom se ve vodě rychle cítili sebejistě, bez ohledu na sport, který si vyberete. Během lekce se naučíte: jak si vybrat správný neopren, jakou výbavu byste měli mít, jak ji bezpečně dopravit k vodě a jak ji používat. Nyní se podíváme na to, co tento sport vyžaduje, abyste si jej co nejdříve užil.

Surfing

Je to jeden z nejnáročnějších sportů, i když to ve filmech vypadá pohádkově jednoduše a úžasně, realita nás bohužel dokáže překvapit. Téměř vše závisí na schopnostech plavání, naší stabilitě na desce, lomu a vlnové délce, větru či vodním proudu. Na pádlování a vstávání na desku potřebujete v rukou spoustu síly, proto se vyplatí připravit se předem pravidelnými posilovacími cvičeními a strečinkem. Před vstupem do vody je povinné rychlé zahřátí, aby nedošlo ke zranění! Pro začátek se doporučuje zvolit dlouhou pěnovou desku, která je ideální pro začátečníky. Při správné technice vstávání přes šířku a výtlaku bude pro nás první vlna velkou zábavou a motivací zkoušet dál. Postupem času si můžeme vybrat stále menší tvrdé desky, které mají menší vztlak, jsou více točivé a rychlejší. Tento sport je určitě pro lidi, kteří mají rádi výzvy, jsou trpěliví a jdou za svými cíli za každou cenu.

Kitesurfing

Nie je to najľahší šport, no máme tu viac pomocníkov v podobe vybavenia, ktoré nám v 90% zaručia plávanie v rôznych podmienkach. Tento šport sa dá praktizovať po celý rok: v lete pri poľskom mori, v zime v Grécku alebo v Egypte. Učenie s inštruktorom je rýchle a bezpečné, už po jednom kurze môžeme investovať do vybavenia a vyskúšať si to na vlastnej koži v Poľsku alebo v zahraničí. Ako dlho trvá tento kurz? Celý kurz, takže osamostatnenie vám zaberie niekoľko hodín. Vďaka rôznym šarkanom, vybraným podľa sily vetra, môžeme takmer vždy praktizovať kitesurfing! Doska má takzvané strapy, ktoré sú navrhnuté tak, aby naše nohy pevne držali na doske, takže sa nemusíme obávať rovnováhy a prípadnej straty dosky. Tento šport je určite pre každého! Všetko, čo musíte urobiť, je dobre počúvať inštruktora, veľa cvičiť a účinky uvidíte v krátkom čase!

Windsurfing

Je to vodní sport, který se praktikuje s využitím desky a na ní připevněné ohebné plachty. Sport plachtění podobný jachtingu, ale s jiným vybavením. Je to sport, který se v dobrých podmínkách dá praktikovat iu jezera. Na vyzkoušení tohoto sportu nemusíte jít k moři nebo letět do zahraničí. Stačí ochota a pozitivní přístup. První lekce s instruktorem je úvodem do světa windsurfingu – je třeba zvládnout pár základních pravidel a strávit pár hodin cvičením, ale učení není nijak zvlášť náročné! Jen dosažení profesionální úrovně vyžaduje roky systematického školení a mnoho úsilí. Je to opravdu sport pro každého, bez ohledu na věk! Zvládnou to děti i dospělí. Proto nic jiného, než najít školu, která nabízí kurz sportu dle našeho výběru v Polsku nebo v zahraničí, najmout si instruktora, půjčit si vybavení a co nejdříve začít dobrodružství se surfováním, kitesurfingem nebo windsurfingem!

KOLEKCIA ACTIVE

Říká se „Co perfektně nevíš, to doladíš outfitem“, proto stojí za zmínku kolekce sportovních plavek Relleciga ACTIVE, která nám umožní sportovat v pohodlí a v krásném stylu. Tato kolekce byla navržena pro maximální pohodlí s důrazem na kvalitu materiálu. Jednodílné plavky s UV filtrem jsou perfektní volbou pro aktivní lidi, kteří chtějí chránit svoji pokožku před škodlivým UV zářením. Ideální pro surfování, kitesurfing a windsurfing. Díky kvalitnímu, prodyšnému a rychleschnoucímu materiálu jej můžeme použít i při potápění nebo cvičení jógy venku.

Pro fanoušky klasiky bude hitem černý crop-top s logem Relleciga, který krásně zvýrazní opálení a odkryje bříško. Výběrem spodku v jiné barvě vytvoříme zajímavý set na léto. Většina modelů z kolekce ACTIVE má UV 50+ filtry pro ochranu vaší pokožky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Relleciga - Všechna práva vyhrazena. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle