Datum zveřejnění: 23 listopadu, 2023

Otužování – recept na dlouhověkost

Každá žena sní o tom, aby její tělo a pokožka zůstaly s věkem v nejlepší možné formě.

Estetická medicína v posledních letech dosáhla nových výšin v počtu ošetření, která „zaručují“ zlepšení našeho vzhledu. Samozřejmě mají vliv na vzhled pleti, ale zcela nedokážou zlepšit její kvalitu. Právě tato kvalita určuje, zda má naše pleť přirozený lesk, jednotnou barvu a zdravý vzhled.

Co když zapomeneme na všechny tyto drahé léčby a zkusíme něco přirozenějšího a zdarma! Mluvíme o OTUŽOVÁNÍ! Co to je a má to opravdu tak velký vliv na náš vzhled? To se dozvíte z článku níže!

Co to otužování vlastně je? ❅

Otužování je ponoření těla do studené vody, například do řeky nebo jezera. Vstup do ledové vody vyvolává okamžitou reakci těla, zlepšuje krevní oběh a stimuluje imunitu.

Účinky potápění do zimní vody lze přirovnat ke kryoterapii. Taková aktivita se však nedoporučuje každému, proto bychom se dříve, než se pustíme do našeho dobrodružství s otužováním, měli o ní dozvědět více nebo se poradit s lékařem.

Nejstarší záznamy týkající se zimního otužování pocházejí z Egypta a sahají až do roku 2500 před naším letopočtem! Hippokrates 400 rokov př.nl řekl, že: „studená voda tělo zahřívá, zatímco teplá voda ho ochlazuje“.

Dobře.. přejděme tedy k celému procesu otužování!

1. Jak se připravit?

✓ Nejlepší je začít malými krůčky, například střídavým sprchováním studenou nebo vlažnou vodou na vaše tělo. Když si naše tělo zvykneme na studenou vodu, můžeme přejít na koupání ve vnější vodní ploše – jako je rybník, řeka, jezero nebo moře.

​​​​​​✓ Pred začatím otužovania je dobré navštíviť lekára a poradiť sa, či je váš zdravotný stav spôsobilý na túto aktivitu. Ak chceme začať dobrodružstvo ponárania nášho tela do studenej vody, mali by sme ho najskôr poriadne zahriať. Na povzbudenie tela a zlepšenie krvného obehu sa odporúča zahriať sa vo forme 15-minútového behania. Počas joggingu je dobré robiť aj záklony prípadne drepy, aby ste stimulovali rôzne svalové skupiny. Potom sa odporúča pomaly a postupne odstraňovať rôzne vrstvy oblečenia.

✓ Když si zahřejete tělo, můžete se ponořit do vody. Nezapomeňte, že při praktikování otužování byste měli nosit čepici a rukavice. Do vody vstupujte pomalu, neskákejte a nesnažte se plavat. Pomalu se pohybujte ve vodě, abyste si zahřívali svaly. Je důležité, abyste se v žačátcích vašeho zimního doroduženstva neotužovali ve studené vodě déle než 5 minut. Po uplynutí této doby vyjděte z vody ven a rychle se oblečte. Je dobré vzít si podložku, na které se rychle převléknete a teplý nealkoholický nápoj v termosce.

2. Jaké jsou výhody otužování?

​​ ✓ Zvýšení imunity organismu

Tělo vystavené nízkým teplotám a nepříznivým podmínkám se stává stále tolerantnějším a jaksi se přizpůsobuje prostředí. To má za následek „otužení“ a lepší odolnost vůči infekcím horních cest dýchacích. Jedná se tedy o ideální recept pro lidi, kteří v zimním období často onemocní a chybí jim zdravá imunita.

✓ Zlepšete si náladu

Říká se, že otužování působí jako antidepresivum, protože jako při jakémkoli sportu se uvolňují β-endorfiny („molekuly štěstí“), zodpovědné za naši dobrou náladu. Účinek je tím intenzivnější, čím větší strach a nechuť překonáváme před vstupem do studené vody. Otužování vám tedy navzdory silnému stresu dodá energii a zlepší náladu.

✓ Snížení hmotnosti

Při vstupu do ledové vody potřebuje tělo k zahřátí více energie než za normálních podmínek. Metabolismus se může pod vlivem chladu zrychlit až pětinásobně. Proto se lidem, kteří sní o krásné postavě, doporučuje otužování. To zvýší náš energetický výdej a spotřebuje energii škodlivé tukové tkáně. Tělo spálí mnohem více kalorií, během 5 minut ponoření ve vodě dokážeme spálit až 200 kalorií!

✓ Stimulace oběhového systému

Studená voda zlepší činnost kardiovaskulárního systému a výrazně zlepší vzhled pokožky. Při kontaktu těla se studenou vodou dochází k uvolňování hormonů, čímž se cévy intenzivně stahují, krev proudí rychleji a celé tělo je plně mobilizováno..

✓ Zpevnění těla a redukce celulitidy

Ledově studená voda zrychluje cirkulaci krve a lymfy (včetně těch v podkoží). Tělo „masírované“ vodou se stává pevným, hladkým a získává zdravou barvu. A naše celulitida začne při pravidelné aktivitě mrknutím oka úplně mizet! Otužování funguje jako bezplatná léčba, která pomáhá redukovat celulitidu.

✓ Regenerace svalů

Otužování se často přirovnává ke kryoterapii, tedy léčení organismu chladem. Zlepšením cirkulace se tělo efektivněji zbavuje toxických látek a tím blokuje rozvoj zánětu v namáhaných tkáních. Po několika razech zaznamenáte především snížení svalového napětí a výrazné snížení otoků. Je to skvělý způsob, jak se zotavit a pocítit „úlevu“ po zraněních způsobených například tvrdým tréninkem nebo přepracováním.

3. Co bychom si ještě měli zapamatovat?

 Nezapomínejte, že otužování s sebou nese několik rizik. V první řadě hrozí tepelný šok, který se projevuje poruchami prokrvení, modrou pokožkou, nesrozumitelnou řečí. Může to dokonce vést ke ztrátě vědomí nebo srdeční selhání, které není schopno pumpovat více krve. Z tohoto důvodu se otužování nedoporučuje lidem, kteří trpí srdečními problémy nebo kardiovaskulárními onemocněními.

 Během otužování je třeba nosit plavky, čepici a rukavice. Je to velmi důležité, neboť bez vhodného oblečení můžeme své tělo ochladit příliš rychle. Je také dobré nosit plavky, abyste předešli ztrátě tepla z nohou. Doporučujeme vybrat si jedny z našich plavek z kolekce ACTIVE. V našem e-shopu si budete moci sestavit perfektní set pro první zimní koupání!

Pokud se stále ptáte, zda je otužování zdravé, máme jednoduchou odpověď: ano, pokud neexistují žádné kontraindikace.

​​​ ​​​Vzhledem ke všem výše popsaným výhodám otužování bychom již neměli váhat! Pokud tedy v sobě naleznete odvahu a dobrý úmysl, doporučujeme vám vhodně se připravit a dodržovat základní pravidla, aby byla aktivita především bezpečná a mohla přinést náležité uspokojení.

Máte už za sebou zimní otužování, nebo vás ledová voda stále děsí? Dejte nám vědět v komentářích 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Relleciga - Všechna práva vyhrazena. ©2024Powered by RELLECIGA EUROPE
phone-handsetcross-circle